USMXPage 1 of 1
                     
USMX Round 17 Broome-Tioga  
08/13/2017  
Race Results   Race: 1        
      Printed: 09:11 pm
Open Mini 10-16
Finish Number Brand Member # Name City,State   Moto 1 Moto 2 Points
1 355 HUS   Bobby Barnhardt Swedesboro, NJ   1 1  
               
2 80 KTM   Michael Corcoran     2 2  
               
3 810 KTM   Chase Winneberg Rew, PA   4 3  
               
4 202 KTM   Connor Mancuso Carbondale, PA   7 4  
               
5 20 HUS 1096 Sebastian Kulesza Liverpool, NY   6 5 11
               
6 999 YAM   Dj Palmer Cohocton, NY   9 6  
               
7 324 KAW 1941 Aron Gilbo Pulaski, NY   8 10 9
               
8 615 KAW 1682 Owen Kitts Fulton, NY   12 7 8
               
9 624 KAW 1483 Ethan Mannise Mexico, NY   11 8 7
               
10 22 KTM 1390 Liam P. Marcellus Locke, NY   10 9 6
               
11 21 KAW 1671 Bryce Mahoney Cato, NY   3 DNF 5
               
12 111 KAW 2213776 Ryan Neidhart Waterville, NY   5 DNF 4
               
13 317 KAW 1978 Sierra Gilbo Pulaski, NY   13 DNF 3
               
DNF 580 KAW   Enrico Lucio Clinton,   DNF DNF  
               
Race Results   Race: 2        
      Printed: 09:11 pm
Plus 25 Am/Nov
Finish Number Brand Member # Name City,State   Moto 1 Moto 2 Points
1 954 HON 1361 Danny Graves Mannsille, NY   1 1 20
               
2 412 KAW 1670 Brad Dadson Watertown, NY   2 3 17
               
3 658 HON 1459 Joshua Dunsmoor Hannibal, NY   4 2 15
               
4 426 YAM 2058 Patrick Hallahan Cazenovia, NY   3 5 13
               
5 782 HON 1683 Matt Kitts Fulton, NY   6 4 11
               
6 428 HON 1107 Brent M. Phelps Felts Mills, NY   5 6 10
               
7 710 KTM 1857 David W. Kowell Syracuse, NY   7 7 9
               
8 126 KTM 2019 John Truesdail Endicott, NY   8 8 8
               
9 914 HON 1759 Joshua Fehrman Central Square, NY   9 9 7
               
10 9 KTM 1945 Mark St. Phillips Fulton, NY   10 DNF 6
               
Plus 25 Expert
Finish Number Brand Member # Name City,State   Moto 1 Moto 2 Points
1 945 SUZ   Michael D. Stryker New Paltz, NY   1 1  
               
2 223 HON 1220 Geoff Ingersoll Mexico, NY   2 2 17
               
Plus 40 Amateur
Finish Number Brand Member # Name City,State   Moto 1 Moto 2 Points
1 620 KTM 1868 Jim Pudney Chittenango, NY   1 1 20
               
2 352 HON 1876 Stephen J. Kenyon Vestal, NY   2 2 17
               
3 927 YAM 1104 Timothy Murphy Black River, NY   4 3 15
               
4 549 HON 1031 Michael Gilligan Watertown, NY   3 4 13
               
Plus 40 Expert
Finish Number Brand Member # Name City,State   Moto 1 Moto 2 Points
1 513 KAW 1991 Darryl Smith Whitney Point, NY   1 1 20
               
2 21 KAW 1990 Gene M. Nighman Cortland, NY   2 2 17
               
3 554 HON 1547 Eric Smith Fulton, NY   4 3 15
               
4 454 HON 1986 Jeff W. Cook Willet, NY   3 4 13
               
5 124 KAW   Mark Patterson     5 5  
               
6 113 KAW 1988 Gordon B. Doane Conklin, NY   7 6 10
               
7 69 HON 1463 Jerry Roys Binghamton, NY   6 DNF 9
               
Race Results   Race: 3        
      Printed: 09:11 pm
125 2 Stroke
Finish Number Brand Member # Name City,State   Moto 1 Moto 2 Points
1 957 YAM   Owen Herkimer Dansville, NY   1 1  
               
2 66 KTM 1890 Codi Russell Oriskany Falls, NY   2 2 17
               
Women's 12+
Finish Number Brand Member # Name City,State   Moto 1 Moto 2 Points
1 92 KTM   Nicole M. Voorhees Honeoye Falls, NY   1 1  
               
2 419 KTM 1458 Madelyn M. Chuff Auburn, NY   2 2 17
               
3 224 KAW 1179 Anyssia Ingersoll Mexico, NY   3 3 15
               
4 65 HON 1470 Kayla E. Boorom Binghamton, NY   4 5 13
               
5 118 SUZ 1801 Morgan Pickreign Fulton, NY   6 4 11
               
6 17 KAW 2002 Mikaela A. Withers Moravia, NY   5 6 10
               
7 13 KTM 1024 Brandilyn Townsend Cato, NY   7 7 9
               
Plus 40 Novice
Finish Number Brand Member # Name City,State   Moto 1 Moto 2 Points
1 446 HON 1983 Kelly Baker Newark Valley, NY   1 1 20
               
2 147 KAW 1697 Matt Ilacqua Jordan, NY   3 2 17
               
3 79 HON   Robert Champlain Penn Yan, NY   2 4  
               
4 72 YAM   James E. Archer Clifton Springs, NY   4 3  
               
Race Results   Race: 4        
      Printed: 09:11 pm
51cc Open (4-8)
Finish Number Brand Member # Name City,State   Moto 1 Moto 2 Points
1 211 KTM 1869 Chadwick K. Nower Hamilton, NY   1 1 20
               
2 326 COB   Blake Wilkins Nunda, NY   2 4  
               
3 21 KTM   Ty Kosinski Olean, NY   4 3  
               
4 741 COB   Preston Waite Webster, NY   6 2  
               
5 317 KTM 1968 Carson Durkot Binghamton, NY   3 5 11
               
6 78 KTM 2007 Cooper Dailey Erieville, NY   5 6 10
               
7 479 COB 348059 Michael Goncalves Oswego, NY   7 7 9
               
Race Results   Race: 5        
      Printed: 09:11 pm
250 Beginner
Finish Number Brand Member # Name City,State   Moto 1 Moto 2 Points
1 927x KTM   Alex Mancuso Carbondale, PA   1 1 1
               
2 338 YAM 1982 Clint Baker Newark Valley, NY   2 3 1
               
3 916 HON 1900 Jesse Woodward Waterwown, NY   4 2  
               
4 322 SUZ 1925 Brent Wing Syracuse, NY   6 4  
               
5 572 KAW 2084 Russell Sr Wing Baldwinsville, NY   5 5  
               
6 123 SUZ 1667 Scott Grevelding Clay, NY   3 7  
               
7 24x SUZ 2010 Matthew Bessette Altmar, NY   8 6  
               
8 9 KTM 1945 Mark St. Phillips Fulton, NY   7 DNF  
               
DNF 927 YAM 1899 Dustin Hibbard Calcium, NY   DNF DNF  
               
250 Novice
Finish Number Brand Member # Name City,State   Moto 1 Moto 2 Points
1 957 YAM   Owen Herkimer Dansville, NY   1 1  
               
2 444 KTM   Thomas J. Coates Springwater, NY   4 3  
               
3 412 KAW 1670 Brad Dadson Watertown, NY   3 5 15
               
4 426 YAM 2058 Patrick Hallahan Cazenovia, NY   2 6 13
               
5 145 HUS   Luke Baldwin Dalton, PA   5 4  
               
6 x YAM 1887 Garrett Stables Baldwinsville, NY   8 2 10
               
7 199 HON 1633 Cole Graham Mexico, NY   6 7 9
               
8 217 HON   Tyler Landon Baldwinsville, NY   7 8  
               
9 99 KTM   Kody Cresswell Lake Winola, PA   10 9  
               
10 275 KAW 1923 Russell Wing Baldwinsville, NY   9 10 6
               
11 599 SUZ   Joshua E. Wilson Port Crane, NY   11 DNF  
               
Race Results   Race: 6        
      Printed: 09:11 pm
51cc Pee Wee Sr. 7-8
Finish Number Brand Member # Name City,State   Moto 1 Moto 2 Points
1 425 KTM 1440 Tucker Zimmerman New Hartford, NY   2 1 20
               
2 211 KTM 1869 Chadwick K. Nower Hamilton, NY   1 2 17
               
3 124 KTM   Mark J. Patterson     3 3  
               
4 21 KTM   Ty Kosinski Olean, NY   5 4  
               
5 326 COB   Blake Wilkins Nunda, NY   4 5  
               
6 317 KTM 1968 Carson Durkot Binghamton, NY   7 6 10
               
7 10 KTM   Michael R. Patterson     6 7  
               
Race Results   Race: 7        
      Printed: 09:11 pm
51cc Pee Wee Jr. 4-6
Finish Number Brand Member # Name City,State   Moto 1 Moto 2 Points
1 741 COB   Preston Waite Webster, NY   1 1  
               
2 726 COB 1898 Nathan Baker Whitesboro, NY   2 2 17
               
3 466 KTM 2037 Marc Rattray Jr Pennellville, NY   3 3 15
               
4 24x KTM 2009 Matthew Bessette Jr Altmar, NY   4 4 13
               
5 59x KTM   Camren Goncalves Oswego, NY   6 5  
               
6 26 YAM   Gunner Tesseyman Newark Valley, NY   5 6  
               
Race Results   Race: 8        
      Printed: 09:11 pm
250 Amateur
Finish Number Brand Member # Name City,State   Moto 1 Moto 2 Points
1 366 YAM 2025 William W. Thierfelder Vestal, NY   1 1 20
               
2 438 KAW   Tom Lees Jr Weedsport, NY   2 2  
               
3 323 SUZ 1924 Aaron Wing Solvay, NY   3 3 15
               
250 Expert
Finish Number Brand Member # Name City,State   Moto 1 Moto 2 Points
1 541 YAM 1141 Andrew R. Bristol Central Square, NY   1 1 20
               
2 729 KTM 1082 Tyler Smith Hannibal, NY   2 DNF 17
               
Plus 50 Expert
Finish Number Brand Member # Name City,State   Moto 1 Moto 2 Points
1 21 KAW 1990 Gene M. Nighman Cortland, NY   1 1 20
               
2 24 YAM 2026 Thomas Hurd Richford, NY   2 2 17
               
3 69 HON 1463 Jerry Roys Binghamton, NY   3 DNF 15
               
Plus 50 Am/Nov
Finish Number Brand Member # Name City,State   Moto 1 Moto 2 Points
1 58 SUZ 1956 Keith Bishop Montour Falls, NY   1 1 20
               
2 927 YAM 1104 Timothy Murphy Black River, NY   2 2 17
               
3 72 YAM   James E. Archer Clifton Springs, NY   3 3  
               
4 79 HON   Robert Champlain Penn Yan, NY   4 4  
               
Race Results   Race: 9        
      Printed: 09:11 pm
65 Mini 7-9
Finish Number Brand Member # Name City,State   Moto 1 Moto 2 Points
1 80 KTM   David Canfield Iii Eden, NY   1 1  
               
2 711 SUZ 1601 Avery Mawhir Port Byron, NY   3 2 17
               
3 269 KTM   Brody M. Treharne Lockport, NY   4 3  
               
4 211 KTM 1869 Chadwick K. Nower Hamilton, NY   2 6 13
               
5 737 KTM   Lucas Corcoran     6 4  
               
6 425 KAW 1440 Tucker Zimmerman New Hartford, NY   5 5 10
               
65 Mini 10-11
Finish Number Brand Member # Name City,State   Moto 1 Moto 2 Points
1 31 KTM   Paulie R. Best Richford, NY   1 1  
               
2 412 KTM 1128 Dylan Radcliffe Warners, NY   2 2 17
               
3 5 KAW 1532 Jacob Scerbo Liverpool, NY   3 3 15
               
Race Results   Race: 10        
      Printed: 09:11 pm
Schoolboy 12-16
Finish Number Brand Member # Name City,State   Moto 1 Moto 2 Points
1 957 YAM   Owen Herkimer Dansville, NY   1 1  
               
2 438 KAW   Tom Lees Jr Weedsport, NY   2 2  
               
3 11 YAM   John Sweeney Jackson, NJ   3 3  
               
4 199 HON 1633 Cole Graham Mexico, NY   4 4 13
               
5 66 KTM 1890 Codi Russell Oriskany Falls, NY   5 5 11
               
6 225 SUZ 1178 Teajinn Ingersoll Mexico, NY   6 6 10
               
DNF 580 KAW   Enrico Lucio Clinton,   DNF DNF  
               
Collegeboy 14-24
Finish Number Brand Member # Name City,State   Moto 1 Moto 2 Points
1 114 KAW 1165 Nicholas Smith Auburn, NY   1 1 20
               
DNF 929 HON 1938 John Roys Binghamton, NY   DNF DNF  
               
Race Results   Race: 11        
      Printed: 09:11 pm
51cc Oil Inj. 4-8
Finish Number Brand Member # Name City,State   Moto 1 Moto 2 Points
1 124 KTM   Mark J. Patterson     1 1  
               
2 726 KTM 1898 Nathan Baker Whitesboro, NY   3 2 17
               
3 78 KTM 2007 Cooper Dailey Erieville, NY   2 3 15
               
4 10 KTM   Michael R. Patterson     4 4  
               
5 24x KTM 2009 Matthew Bessette Jr Altmar, NY   5 5 11
               
6 104 KTM 1860 Maeve Marcellus Locke, NY   6 6 10
               
Race Results   Race: 12        
      Printed: 09:11 pm
Plus 30 Novice
Finish Number Brand Member # Name City,State   Moto 1 Moto 2 Points
1 627 SUZ   Dennis J. Wilson Jr Port Crane, NY   1 1  
               
Plus 30 Amateur
Finish Number Brand Member # Name City,State   Moto 1 Moto 2 Points
1 954 HON 1361 Danny Graves Mannsille, NY   1 1 20
               
2 620 KTM 1868 Jim Pudney Chittenango, NY   2 2 17
               
3 428 HON 1107 Brent M. Phelps Felts Mills, NY   4 3 15
               
4 782 HON 1683 Matt Kitts Fulton, NY   3 5 13
               
5 710 KTM 1857 David W. Kowell Syracuse, NY   5 6 11
               
6 658 HON 1459 Joshua Dunsmoor Hannibal, NY   DNF 4 10
               
Plus 30 Expert
Finish Number Brand Member # Name City,State   Moto 1 Moto 2 Points
1 223 HON 1220 Geoff Ingersoll Mexico, NY   1 1 20
               
2 513 KAW 1991 Darryl Smith Whitney Point, NY   2 2 17
               
Open Amateur
Finish Number Brand Member # Name City,State   Moto 1 Moto 2 Points
1 366 YAM 2025 William W. Thierfelder Vestal, NY   1 1 20
               
2 438 KAW   Tom Lees Jr Weedsport, NY   2 2  
               
3 334 HON   Michael J. Kenyon Smithville, NY   3 DNF  
               
DNF 929 HON 1938 John Roys Binghamton, NY   DNF DNF  
               
Open Expert
Finish Number Brand Member # Name City,State   Moto 1 Moto 2 Points
1 541 YAM 1141 Andrew R. Bristol Central Square, NY   1 1 20
               
2 945 SUZ   Michael D. Stryker New Paltz, NY   2 2  
               
3 114 KAW 1165 Nicholas Smith Auburn, NY   3 3 15
               
4 729 KTM 1082 Tyler Smith Hannibal, NY   4 DNF 13
               
Race Results   Race: 13        
      Printed: 09:11 pm
Jr. Mini 7-12
Finish Number Brand Member # Name City,State   Moto 1 Moto 2 Points
1 21 KAW 1671 Bryce Mahoney Cato, NY   1 1 20
               
2 810 KTM   Chase Winneberg Rew, PA   3 2  
               
3 225 SUZ 1178 Teajinn Ingersoll Mexico, NY   2 3 15
               
4 31 KTM   Paulie R. Best Richford, NY   5 4  
               
5 20 HUS 1096 Sebastian Kulesza Liverpool, NY   4 5 11
               
6 37 KAW   Holden Maslin Whitney Point, NY   7 6  
               
7 324 KAW 1941 Aron Gilbo Pulaski, NY   6 8 9
               
8 615 KAW 1682 Owen Kitts Fulton, NY   8 7 8
               
9 412 KAW 1128 Dylan Radcliffe Warners, NY   9 9 7
               
10 22 KTM 1390 Liam P. Marcellus Locke, NY   11 10 6
               
11 269 KAW   Brody M. Treharne Lockport, NY   10 11  
               
12 5 KAW 1532 Jacob Scerbo Liverpool, NY   12 12 4
               
13 920 SUZ   Justin Palmer Cohocton, NY   13 13  
               
Schoolgirl 7-15
Finish Number Brand Member # Name City,State   Moto 1 Moto 2 Points
1 419 KTM 1458 Madelyn M. Chuff Auburn, NY   1 1 20
               
2 224 KAW 1179 Anyssia Ingersoll Mexico, NY   2 2 17
               
Race Results   Race: 14        
      Printed: 09:11 pm
Open Beginner
Finish Number Brand Member # Name City,State   Moto 1 Moto 2 Points
1 901 HON   Ross A. Price Willseyville, NY   1 1 1
               
2 45 YAM 2005518 Chase Wojtanik Newfield, NY   3 3 1
               
3 227 YAM   Sawyer Barra Newark, NY   4 4 1
               
4 126 KTM 2019 John Truesdail Endicott, NY   2 6  
               
5 916 HON 1900 Jesse Woodward Waterwown, NY   6 5  
               
6 922 KAW 1945 Mark St. Phillips Fulton, NY   5 9  
               
7 123 SUZ 1667 Scott Grevelding Clay, NY   9 7  
               
8 24x SUZ 2010 Matthew Bessette Altmar, NY   7 10  
               
9 322 SUZ 1925 Brent Wing Syracuse, NY   11 8  
               
10 927x KTM   Alex Mancuso Carbondale, PA   DNF 2  
               
11 81 KTM 2093 Cody D. Holcomb Johnson City, NY   10 12  
               
12 17 KAW 2002 Mikaela A. Withers Moravia, NY   12 11  
               
13 927 YAM 1899 Dustin Hibbard Calcium, NY   8 DNF  
               
Open Novice
Finish Number Brand Member # Name City,State   Moto 1 Moto 2 Points
1 x YAM 1887 Garrett Stables Baldwinsville, NY   1 2 20
               
2 957 YAM   Owen Herkimer Dansville, NY   3 1  
               
3 82 YAM   Darren Wojtanik Newfield, NY   2 3  
               
4 145 HUS   Luke Baldwin Dalton, PA   4 5  
               
5 412 KAW 1670 Brad Dadson Watertown, NY   6 4 11
               
6 199 HON 1633 Cole Graham Mexico, NY   8 6 10
               
7 99 KTM   Kody Cresswell Lake Winola, PA   7 7  
               
8 11 HON 1937 Clay Fickenscher Cortland, NY   9 8 8
               
9 118 SUZ 1801 Morgan Pickreign Fulton, NY   11 9 7
               
10 444 KTM   Thomas J. Coates Springwater, NY   5 DNF  
               
11 426 YAM 2058 Patrick Hallahan Cazenovia, NY   10 DNF 5
               
Race Results   Race: 15        
      Printed: 09:11 pm
Senior Mini 85(12-15)
Finish Number Brand Member # Name City,State   Moto 1 Moto 2 Points
1 80 KTM   Michael Corcoran     1 1  
               
2 419 KTM 1458 Madelyn M. Chuff Auburn, NY   3 2 17
               
3 54 KAW 1123 Trevor Zimmerman New Hartford, NY   4 3 15
               
4 202 KTM   Connor Mancuso Carbondale, PA   5 4  
               
5 743 HUS   Gage Turner Macedon, NY   6 5  
               
6 999 YAM   Dj Palmer Cohocton, NY   7 6  
               
7 624 KAW 1483 Ethan Mannise Mexico, NY   8 7 9
               
8 18 KAW   Riker Dieffenbach Binghamton, NY   9 8  
               
9 17 KAW   Chris Sweeney Jackson, NJ   2 DNF  
               
Race Results   Race: 16        
      Printed: 09:11 pm
65 Combined 7-11 WNYMA
Finish Number Brand Member # Name City,State   Moto 1 Moto 2 Points
1 31 KTM   Paulie R. Best Richford, NY   1 1  
               
2 617 KTM   Marc T. Cowell Marion, NY   4 2  
               
3 711 SUZ 1601 Avery Mawhir Port Byron, NY   3 4 15
               
4 80 KTM   David Canfield Iii Eden, NY   2 DNF  
               
5 269 KTM   Brody M. Treharne Lockport, NY   DNF 3  
               
  This report created using TRACKSIDE - Software for Race Promoters www.tracksidesoftware.com  

CorysFlooring 

shockaholic

 

 

 

 

 

OPE

 Screenshot 20170119-103046

CF-Logo-Banner-1500x500-2016-05-04 2

 

seguin

UndergroundLogo

walzak

Monday the 23rd. .